גמילה מעישון

עישון סיגריות או גראס – האם כדאי להיגמל מהכל ביחד או בשלבים?

חלק מאיתנו רוצים להפסיק רק את עישון הסיגריות, או רק את עישון הגראס, וחלק רוצים להפסיק את שניהם. ההשפעות של סיגריות ושל מריחואנה שונות. הסיגריות משפיעות יותר על ההיבט הבריאותי. הסמים הקלים משפיעים יותר על התפקוד היומי שלנו. בקישור הזה אפשר לקרוא על השפעות הקנאביס.
חשוב לנו מאד שהגמילה שלך תצליח. בהתאם לכמות שאתה מעשן ובהתאם למוטיבציה שלך, לפעמים אנחנו ממליצים להפסיק תחילה רק את העישון או רק את הגראס, ומאוחר יותר להיגמל מההתמכרות השניה. הגמילה שלנו היא גמילה בהתאמה אישית – לכל מעשן נתאים את הגמילה המתאימה לו.

גמילה מעישון סיגריות או טבק

כולנו, כל המעשנים, יודעים היטב מהם נזקי העישון. למעשה זה אפילו מרגיז לשמוע את זה שוב ושוב. אנחנו יודעים שהעישון מזיק לכל איבר בגוף ואפילו פוגע בעור וגורם לנו להראות פחות טוב.
שלא לדבר על ההוצאה הכספית! כולנו יודעים כמה עולות לנו הסיגריות ומה יכולנו לעשות בכסף הזה.
אבל מה זה עוזר לנו? אנחנו כבר בפנים, אנחנו כבר מעשנים, נפלנו להרגל הזה ואנחנו לא מצליחים לצאת ממנו. 

הסיגריה היא כמו חבר טוב או חברה טובה

הסיגריה אף פעם לא מאכזבת. היא תמיד שם בשבילי. זאת ההרגשה של מעשנים רבים וקשה להם לוותר על הסיגריה.
אבל, האם זה באמת חבר טוב? האם חבר טוב ממשיך להרעיל אתכם בכל פעם כשאתם יחד? המציאות היא שאלו יחסים רעילים.

חששות ופחדים חבויים – מה יקרה אחרי גמילה מעישון? 

למעשן שמעוניין להפסיק לעשן יש כמה חששות:

יהיה קשה להפסיק? לא יהיה קשה בכלל. אמנם חשוב מאד שתבוא לגמילה רוצה ובשל להפסיק.אני לא יכולה לטעת בך את הרצון. אבל אם אתה רוצה אני יכולה לגרום לך להפסיק לעשן, וזה יהיה קל ופשוט.

מה עושים “במקום”? עישון סיגריות הוא עיסוק שממלא את הזמן. איזה כיף לקחת הפסקת עישון בכל פעם שאנחנו רוצים אתנחתא מהחיים. לפעמים אנחנו לוקחים סיגריה בסיטואציות שבהם אנחנו מעדיפים “לא להרגיש”. סיגריה מחברת בין אנשים או מקלה בסיטואציות חברתיות.
החשש הוא ברור וכל מי שמכור לעישון סיגריות חושש להפסיק לעשן.
אני נוהגת להגיד שדלת נסגרת, ונפתחות דלתות חדשות. כרגע לפני הפסקת העישון עדיין לא ברור לך מה תעשה במקום העישון, אבל לאחר כמה ימים בלי עישון יהיו לך רעיונות חדשים ותראה את העולם ממבט של לא מעשן שהוא עשיר לפחות באותה מידה.

פחד מכישלון: חלק מהמעשנים מגיעים אלי לגמילה מעישון ולא ניסו להיגמל קודם. מי שכבר ניסה להפסיק לעשן ונכשל פעם פעמיים או כמה פעמים, לא רוצה להכשל שוב. זה ברור, אף אחד לא רוצה שוב ושוב להרגיש שהוא לא מצליח להפסיק.
אבל האם הפחד מכישלון גורם לכם להסס? אם לא תגיעו – הרי שמראש לא נגמלתם – כלומר מראש נכשלתם. לכן ראשית סלקו את הפחד. החליטו שהפעם זה מצליח ויהי מה! וזה אכן יצליח. שיטת הגמילה היא חדשנית וממוקדת ועזרה לרבים.

חשש שיהיה קשה אחרי הגמילה: כן זה נכון שאחרי גמילה מעישון יש תקופה קצרה של תסמיני גמילה. מיד אספר בפירוט על כך. אבל התקופה הזאת היא קצרה מאד. לפעמים נדמה לנו שתסמיני הגמילה הם תשוקה של הגוף לסיגריה. זה לא נכון. תסמיני הגמילה הם פשוט תופעות ניקוי. התשוקה או הדחף לסיגריות כבר לא יהיה שם. נצטרך לחכות קצת שהניקוי יסתיים. טיפה סבלנות.

ניקוטין וחומרים רעילים אחרים – מה קורה כשאנחנו מעשנים?

(סרטון בסוף העמוד)

בכל שאיפה הגוף פוגש יותר מ 5000 חומרים כימיים. זפת שחורה שמצפה בהדרגה את השיניים והחניכיים, ומשפיעה גם על בריאות השן. העישון משפיע על העצבים באף וגורם במשך הזמן לירידה בחוש הריח. גובר הסיכוי לדלקות בדרכי הנשימה ובריאות. גאז רעילCO  נקשר להמוגלובין בדם, ותופס את מקום החמצן. וכך במקום להוביל חמצן ההמוגלובין מוביל עכשיו CO. זאת אחת הסיבות שעישון יכול להוביל לחסר בחמצן וקושי בנשימה. תוך כ 10 שניות מחזור הדם מוביל למוח ניקוטין שהוא חומר מעורר. הניקוטין גורם לשחרור דופמין אנדורפינים (חומרים משכחי כאב) ומעבירים בין עצביים נוספים, שגורמים לתחושת הנאה, ולכן העישון מאד ממכר. ניקוטין וחומרים כימיים נוספים מהסיגריה גורמים להיצרות כלי הדם ופוגמים בתאי הריפוד העדינים שלהם. הדם זורם פחות טוב. דפנות כלי הדם מתעבות. תאי הדם מתעבים וגדל הסיכון לחסימות שעלולות להביא להתקפי לב או שבץ. חומרים כימיים רבים בסיגרים עלולים לפגוע ב DNA ומשפיעים על יכולת תיקון ה DNA, ובכך נפגעת יכולת הגוף ללחום בסוגי סרטן רבים. למעשה שליש מסוגי הסרטן, ולא רק סרטן ריאות, נגרמים מעישון. העישון פוגע בראיה ומחליש את העצמות. עישון סיגריות מקשה על נשים להכנס להריון, וגורם לירידה בתפקוד המיני אצל גברים. 

הפסקת עישון גורמת לשיפור גופני מיידי ותועלת שהולכת וגוברת עם הזמן

רק 20 דקות אחרי עישון הסיגריה האחרונה, קצב הלב ולחץ הדם שלהם חוזר לנורמאלי. אחרי 12 שעות מעישון הסיגריה האחרונה מתייצבות הרמות של הפחמן החמצני – CO, ובכך משתפרת יכולת הדם לשאת חמצן לתאים. יום אחרי ההפסקה, מתחיל לרדת הסיכון להתקף לב כי לחץ הדם וקצב הלב הופכים נורמאליים. אחרי יומיים קצות העצבים המגיבים לריח וטעם מתחילים להשתקם. הריאות נהיות בריאות יותר אחרי כחודש. יש פחות קוצר נשימה ופחות שיעול. השיערות הדקיקות בדרכי הנשימה (סיליה) מתחילות להשתקם ולהחלים תוך מספר שבועות, וחוזרות לבריאות שלמה תוך 9 חודשים. בכך משתפרת יכולת העמידה של הגוף מול דלקות בדרכי הנשימה. שנה לאחר הפסקת העישון הסיכון למחלות לב צונח לחצי, כי תפקוד כלי הדם משתפר. חמש שנים אחרי הפסקת העישון הסיכון לחסימה בכלי הדם יורד באופן משמעותי, והסיכון לשבץ ממשיך לרדת. הסיכון לסרטן הריאות יורד לחצי כעבור 10 שנים. כניראה כי חוזרת יכולת הגוף לתקן את ה dna. לאחר 15 שנה הסיכון של אדם שהפסיק לעשן למחלת לב הוא אותו סיכון כמו של אדם שלא עישן. 

זה לא קל, הפסקת עישון יכולה להוביל לחרדה ודיכאון, זוהי תוצאה של הפסקת הניקוטין. אך ההשפעות האלו הן למרבה המזל בד”כ זמניות. 

תסמיני גמילה מעישון סיגריות 

הפסקנו להזרים את אלפי החומרים הכימיים שיש בסיגריה לגוף. הגוף מתחיל להפטר משאריות החומרים האלו ולנקות את עצמו. התחילה ההחלמה של הגוף.
כשאנחנו מפסיקים לעשן סיגריות עלולות להיות תופעות לוואי לתקופה קצרה. אני מדגישה שתופעות הלוואי לא קורות לכולם אבל כדאי להיות מוכנים להן.
מבחינת הרצון או הדחף לעשן תהיה לנו הרבה פחות תשוקה. הגמילה מורידה באופן משמעותי את הרצון לסיגריה. כמו כן נלמד בגמילה איך לטפל מיד בדחף הקל שאולי יגיע, אז התשוקה לא תהיה הבעיה לאחר הגמילה.
חשוב לשתף את המשפחה שלנו או הסביבה שלנו שאנחנו עברנו גמילה מעישון ולהתנצל מראש שאנחנו עלולים להיות יותר עצבניים וחסרי סבלנות. יהיה לנו קל יותר אם נקבל תמיכה מהמשפחה או לפחות לא יתרגזו עלינו. לפעמים נרגיש מוזר כמו “לא עצמנו” או שנרגיש התנתקויות.
מבחינה גופנית עלולה להיות עצירות, צרבת, או כאבים בבטן העליונה.
כל תסמיני הגמילה שכאמור לא בטוח שיהיו, ירדו ויסתיימו בהדרגה. תוך כמה ימים או שבועות ספורים כל תסמיני הגמילה מאחוריך.

גמילה מעישון ב 2 פגישות + ליווי:

קראו עוד על תהליך הגמילה

עישון או שימוש בסמים קלים – קנאביס, גראס, מריחואנה 

גם סמים קלים כמו גראס יכולים להיות ממכרים. הם נותנים הרגשה כיפית. יש להם דימוי של לא מזיקים ולא ממכרים. אבל אנחנו מתחילים להיות תלוים בהרגשה הרגועה והנעימה. הסיכון להתמכרות למריחואנה או קנביס גדול יותר אצל מי שהתחיל לפני גיל 18. כ 9% ממשתמשי וויד או גראס מתמכרים לסם. כאשר התלות בקנביס חזקה הסם מפריע בהיבטים רבים של החיים.
בארץ הג’וינטים מכילים גם טבק ולכן למעשה התלות בסם משולבת בתלות בטבק.

קנאביס יכול להשפיע על הגוף והנפש. נוצרה התניה, נוצר קשר במוח בין סיטואציות כמו שינה ובין הסמים הקלים. אנחנו חוששים שלא נוכל להרדם בלי הגראס או שיהיה לנו קשה חברתית.
אנחנו עלולים להתרחק מהחיים. לכאורה אנחנו פחות במתח אבל עישון גראס משנה את הקצב שלנו ועלול להקטין אכפתיות להתקדמות בלימודים או להשפיע על הצלחה בעבודה. 

המכורים לקנביס או למריחואנה מזדהים עם חלק מההתנהגויות או מהתסמינים הבאים:

השפעות הקנביס

 • לוקחים את הסם בכמויות גדולות יותר או למשך תקופה ארוכה יותר מאשר התכוונו מלכתחילה.
 • רוצים או משקיעים מאמץ להקטין כמויות או לשלוט בכמות.
 • משקיעים זמן רב איפה למצוא, לקנות או איך להשיג את הסם, איך להשתמש או איך להחלים מההשפעות.
 • מרגישים תשוקה או רצון עז להשתמש בקנביס.
 • שימוש חוזר פוגם בתפקוד בעבודה, בבית הספר או בבית.
 • ממשיכים להשתמש בקנביס למרות שהוא גורם בעיות חברתיות, או בעיות אחרות שחוזרות או מחריפות.
 • מוותרים על פעילות חברתית או על תעסוקה או עבודה בגלל הקנביס.
 • משתמשים בקנביס כשהשימוש עלול לגרום לסיכון (כמו בנהיגה).
 • ממשיכים לצרוך את הסם למרות שיש סבירות שבעיות גופניות, או פסיכולוגיות, כניראה נגרמו או התגברו כתוצאה מהשימוש.
 • תלות היא צורך להגביר את הכמות כדי לקבל את אותו אפקט, או שהכמות הנוכחית כבר לא משפיעה.
 • משתמשים בקנביס כי חוששים מתסמיני גמילה או כדי למנוע ולהקל על תסמינים.

תסמיני גמילה מסמים קלים (לתקופה מוגבלת)

לא כל צרכני הקנביס חווים תסמיני גמילה לאחר הפסקת השימוש. אבל הפסקת השימוש במריחואנה עלולה לגרום תסמינים אשר מתחילים עם הפסקת החומר ונמשכים כשבועיים. תסמיני הגמילה יכולים להיות חוסר שקט, מצבי רוח, וקשיי שינה, ירידה בתאבון, תשוקות, חוסר מנוחה או חוסר נוחות גופנית. בהדרגה אנחנו מרגישים יותר טוב ומגיעים למצב של חופש מהסם. זה אפשרי!

טבעי לחשוש או לפחד, כל מי שעומד בפני הפסקת עישון לא יודע איך איך הוא יסתדר בלי הסיגריה או בלי הקנביס.
הגמילה היא הגשר שמוביל אותך מהרצון שלך ליכולת ולביצוע.
כרגע, כשאנחנו עוד מעשנים, אנחנו לא יכולים לדמיין איך נסתדר בלי עישון סיגריות או סמים קלים. אבל לאחר הפסקת העישון מתפנה זמן ונפתחות דלתות חדשות, נפתחים חיים חדשים של חופש שלא ידענו שאפשריים עבורנו. 

יש לך רצון להיגמל מעישון סיגריות, מקנביס, או מריחואנה? 

בואו נדבר – צור קשר! הגמילה מתבצעת ב 2 פגישות כשהפגישה הראשונה היא ללא עלות. בפגישה זאת נתאים לך אישית את הגמילה שלך. ואחרי הפגישה הראשונה תוכלו להחליט אם להמשיך לפגישת הגמילה השניה. קראו עוד על תהליך הגמילה.

גמילה מגראס או סמים קלים ב 2 פגישות + ליווי:

קראו עוד על תהליך הגמילה

קראו עוד על קנאביס

הערה: אנחנו לא הכתובת לגמילה מסמים קשים או לגמילה מתרופות. בנושא זה קיבצתי לכם מספר כתובות. לחצו על הקישור הבא: מרכזי גמילה מסמים קשים