אכילה כפייתית

אכילה כפייתית בכמות גדולה ואיך נפסיק אותה

נסו לזכור את הפעם האחרונה שאכלתם יותר מדי והרגשתם מפוצצים. אולי זאת היתה עוגה שאכלתם כמעט את כולה או כמויות של צ’יפס במסיבה, ואולי זאת היתה אכילה בלילה בבית לבד בסוף היום מול הטלויזיה. איך הרגשתם אחרי זה? פשוט הצטערתם קצת או שממש כעסתם על עצמכם, הרגשתם אכזבה ורגשות אשמה?

אם מדי פעם, לעיתים רחוקות, אנחנו אוכלים יותר מדי – זאת לא אכילה כפייתית

אכילה בכמות גדולה מדי פעם היא טבעית. זה קורה באירועים מיוחדים, בהתרגשות או כתגובה לרגשות. אם זה לא קורה לעיתים קרובות אין מה לתת לזה יותר מדי תשומת לב. הגוף יודע לאזן את עצמו. הוא אוכל יותר באירוע מסויים ואז מבקש פחות ביום שאחרי.

אכילה כפייתית היא אכילה מרובה שחוזרת על עצמה לעיתים קרובות

אנשים שאוכלים אכילה כפייתית משתמשים באוכל כדי להתמודד עם כל דבר שקורה להם. האכילה הופכת להרגל והיא כמעט כמו עיסוק לשעות הפנאי. תארו לעצמכם שאנחנו לפעמים הופכים את האכילה ל”תחביב” כדי למלא לנו את הזמן הפנוי “בין לבין” או כדי שלא ישעמם. 

אכילה כפייתית מלווה ברגשות אשם, בושה או הלקאה עצמית

אנחנו מבינים שאכילת יתר מזיקה לנו. אנחנו היינו רוצים לאכול בכמות שנכונה לנו. אבל התרגלנו לפנות לאוכל כפתרון ולאט לאט הגענו למצב שאין לנו כבר אמון בעצמנו.
כל יום אנחנו מחליטים מחדש לאכול בכמות הנכונה לנו. וכל יום ההחלטה מתרסקת לתוך ההרגל שהתבסס בתוכנו.
מה ימלא את הזמן הפנוי במקום אכילה? איך צופים בתוכנית טלוויזיה בלי קערית של חטיפים או גלידה?
מצד אחד ההרגל שמוביל שוב ושוב לאותה ההתנהגות, ומצד שני הקול הפנימי שמודע לכך שזוהי אכילה כפייתית ושאנחנו שוב לא עומדים בהחלטה הפנימים שלקחנו – להפסיק את אכילת היתר הזאת.

אכילה כפייתית היא כמובן אכילה ללא שליטה אבל חשוב לשים לב למחשבות הבלתי פוסקות על אוכל

אכילה ללא שליטה כי כל פעם אחנו מחליטים לפסיק את האכילה הכפייתית הזאת וכל פעם אנחנו נופלים אליה שוב. אז ברור שאין לנו שליטה.

אבל הסבל בא לעיתים קרובות מהמחשבות הבלתי פוסקות על אוכל, גם כשלא אוכלים. מה נאכל עכשיו? האם נעים לי כרגע לאכול ליד האנשים האלו. מאיפה אסע כך שיהיה לי מקום נוח לעצור ולאכול פה, ואחר כך שם. מה אכין לעצמי לזמן שאהיה לבד. אוכל אוכל ואוכל – מי שסובל מאכילה כפייתית חושב על אוכל כל הזמן.

לפעמים אכילה כפייתית היא תגובה לדיאטות קיצוניות

רצינו לרדת במשקל מהר ולקחנו על עצמנו תזונה קיצונית מאד, ואולי גם ירדנו מאד במשקל. כתוצאה מזה נוצרה בגוף חוויית מחסור וצמצום ולפעמים התגובה היא אכילה כפייתית מופרזת בתקופה שאחרי הדיאטה. לאט לאט יכול להווצר כרגל של תקופות צמצום או דיאטות ואחריהן תקופות אכילה כפייתית או אכילת יתר.

לפעמים אכילה כפייתית היא מעגל של אכילה – חרטה – שוב אכילה

החרטה ורגשות האשם לאחר אכילה מופרזת כל כך חזקים וכדי להעניש את עצמנו אנחנו אוכלים שוב. זהו מעגל קסמים אכזרי שמוביל שוב ושוב לאכילה.

אכילה כפייתית – אפשר לצאת ממנה בעזרת גמילה

השיטה הטובה ביותר לצאת מאכילה כפייתית היא ראשית לנתק את ההרגל. אפשר לעשות זאת באופן מיידי בתהליך קצר וממוקד של גמילה. זה הרבה יותר פשוט ממה שאנחנו מדמיינים. כל הרגל מזיק ניתן להפסיק. 

כדי להפסיק את ההרגל תחילה נגדיר אצל כל אחד ואחת מהו ההרגל המיוחד לו או לה, ונגדיר עבור האדם את הגמילה הייחודית לו.

גמילה היא למעשה שיעור, כמו תכנות מחודש של המוח, לא להגיב באכילה כמו שהגבנו קודם. אחרי שמפסיקים האת ההרגל של אכילת הייתר יש לפעמים כמה ימים שנוצר שקט בראש, שקט שעכשיו יש לנו הזדמנות למלא אותו בעשייה חדשה שאינה אכילה.
תארו לעצמכם שעד עכשיו בילינו שעות רבות ביום בהתעסקות באוכל, מה לקנות, איפה לקנות, מה לבשל, מתי לאכול. זמן הבישול וזמן האכילה. בלי שאנחנו מודעים לכך זה לוקח שעות. ופתאום ההרגל הזה לאכול כמויות גדולות נעלם. כמובן שיש לנו פתאום זמן פנוי. נסגרה דלת אחת. נפתחות דלתות חדשות. נמצא לעצמנו תעסוקה חדשה בזמן הפנוי שנוצר. בימים הראשונים ההרגשה של הזמן הפנוי יכולה להיות קצת מוזרה. פתאום אפשר לקרוא, ללמוד, לרקוד, לשיר.. נלמד שאנחנו אוהבים הרבה דברים חדשים.

הדרכה חינם:

איך להיגמל מהרגלי אכילה מזיקים ומהתעסקות בלתי פוסקת באוכל, ולרדת במשקל, בלי תפריטים ובלי דיאטות,
בתהליך קצר וממוקד, המותאם לך אישית:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הדרכה חינם:
איך להיגמל מהרגלי אכילה מזיקים ומהתעסקות בלתי פוסקת באוכל, ולרדת במשקל, בלי תפריטים ובלי דיאטות,
בתהליך קצר וממוקד, המותאם לך אישית:

לחצו פה >>